O probiotykach


Co to są probiotyki?

Każdy z nas przynajmniej raz (mniej lub bardziej świadomie) zetknął się z probiotykami. Czym one są? Najprościej mówiąc są to "wyselekcjonowane kultury bakterii, najczęściej kwasu mlekowego i drożdży", które stosowane doustnie mają zapewnić nam utrzymanie lub odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Brzmi strasznie? Nic z tych rzeczy. Każdy człowiek posiada w swoim przewodzie pokarmowym bakterie, które "pomagają" w trawieniu, pozbywaniu się szkodliwych substancji z organizmu i przyswajaniu składników z jedzenia.

Kiedy powinienem uzupełnić dietę probiotykami?

To ważne pytanie - w jakiej sytuacji powinno się suplementować probiotyki? Na pewno w czasie kuracji antybiotykowej - jest to najczęstsza sytuacja, kiedy stykamy się bezpośrednio z probiotykami. Przeważająca cześć lekarzy przepisujących antybiotyki informuje nas o ich działaniu na nasz układ pokarmowy i od razu zaleca przyjmowanie kapsułek z probiotykiem. Jednak nie tylko w czasie leczenia probiotyki są potrzebne. Jeśli przez dłuższy czas mamy problemy z trawieniem, nietolerancją laktozy, często chorujemy, cierpimy na nawracające biegunki - to mogą być oznaki wyjałowienia naszego układu pokarmowego. Konserwanty zawarte w żywności i jedzenie wysoko przetworzone mogą wyjałowić nasz organizm w równym stopniu co choroby i kuracje antybiotykowe. 

Gdzie znajdziemy probiotyczne mikroorganizmy?

Bakterie kwasu mlekowego i drożdże to mikroorganizmy występujące w naszym naturalnym środowisku - możemy znaleźć je w kefirach i jogurtach naturalnych. Najlepsze są oczywiście pochodzące ze znanego nam lub pewnego źródła, bądź zrobione samodzielnie. Ciekawym rozwiązaniem jest też grzybek tybetański, czyli kombucha. Popularną formą przyjmowania probiotyków są kapsułki zalecane w czasie leczenia antybiotykami, lub napoje zawierające żywe kultury bakterii.

Czy probiotyki działają tylko na ludzi?

Bakterie kwasu mlekowego i drożdże nie są mikroorganizmami działającymi tylko na ludzki organizm - na takiej samej zasadzie mogą zadziałać u zwierząt i w naszym otoczeniu - wodzie i glebie, poprawiając kondycję i likwidując szkodliwe patogeny. Tak samo jak ludziom, mogą pomóc wszystkim, ale tym tematem zajmiemy się szerzej w innym miejscu :)

Probiotyki dla wszystkich znajdziesz tu: probiotyki dla zwierząt bakterie do szamba